Lojistikte Dış Kaynak Kullanımı

Lojistik iş süreçlerini yerine getirmek üzere uluslararası alanda faaliyet gösteren büyük firmalar, kendi bünyelerinde loistik alt yapılarını oluşturarak, çeşitli birimler kurmaktadırlar. Bu şekilde dış alıma yönelmeden bu kompleks yapıdaki lojistik taleplerini kendi bünyelerindeki organizasyonlar ile çözebilmektedirler (Loche,1996;3). Depo yönetimi, mal dağıtımı,ambalajlama, gümrükleme, sigortalama vb. lojistik faaliyetlerin işletmelerin kendi bünyelerinde oluşturduklarıbirimler tarafından sürdürülmesi ek maliyet getirdiği gibi, her birinin ayrı uzmanlık alanı olması nedeniyle yapılan işin kalitesini düşürebilmektedir.

Eğer bir işletme bağımsız olarak kendi lojistik faaliyetlerini kendi bünyesinde gerçekleştirebiliyorsa, bu durum dikkatini büyük ölçekte kendi özyetkinliğinden ve gücünden başka yöne kaydırması anlamına gelmektedir. Dış kaynak kullanımı, firmalara global anlamda her yere ulaşabilme, bunun için öz yetkinliğinden fedakarlık etmeksizin, dış pazar fırsatlarını istenildiği anda değerlendirebilme olanağı sunmaktadır (Blauch,2006;3)

Lojistikte dış kaynak kullanımı; LODER tarafından yapılan tanıma göre; 3. Parti Lojistik (3PL), outsourcing gibi isimlerle anılmakta ve tedarik zinciri içerisindeki temel lojistik faaliyetlerden bir kaçının konusunda uzman firmalar tarafından bir sözleşme kapsamında üstlenilmesidir.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş
Arama
İletişim
Yukarı Çık